پیام دبیر علمی کنگره

پیام دبیر علمی

پیش از هر چیز، خدای را سپاس می گزاریم که اولین کنگره ملی-دانشجویی علوم شناختی در آستانه برگزاری خود قرار گرفته است. این کنگره با همت انجمن علمی دانشجویی مغزوشناخت دانشگاه گیلان و با حمایت معاونت های فرهنگی و پژوهشی دانشگاه گیلان  در تاریخ 7و 8 آبان ماه 1399 در دانشگاه گیلان؛ رشت، برگزار خواهد شد.

کنگره پیش رو، در واقع، یک گرد همآیی در حوزه علوم شناختی است.  سرچشمه رفتار انسان مغز اوست. مغزی که با میلیارد ها نورون و سیناپس های متعدد آنها شبکه های عصبی گوناگونی را میسازد. این شبکه های پیچیده که در مسیر سلول عصبی به رفتار قرار دارند را می توان در برش های گوناگون و از دیدگاه های متفاوتی مورد بررسی قرار داد. چنین است که علوم شناختی یا علم مطالعه ذهن و رفتار میدان گسترده ای را برای پژوهشگران حوزه های متفاوت فراهم آورده است. در سال های اخیر، مطالعه مغز، ذهن، شناخت، رفتار و ارتباطات میان آنها موضوعی است که دانشمندان، اندیشمندان، پژوهشگران و درمانگران زیادی را به خود مشغول ساخته است.

علوم شناختی حوزه ای بین رشته ای است که با در بر گرفتن شاخه هایی همچون علوم اعصاب پایه، علوم اعصاب شناختی ، مغز و شناخت ، هوش مصنوعی و مدلینگ، علوم اعصاب بالینی، علوم اعصاب اجتماعی و حوزه هایی همچون زبان شناسی، تجارت و بازاریابی، علوم سیاسی، هنر و زیبایی شناسی؛ فلسفه و الهیات، گستره بزرگی را برای فیزیولوژیست ها، فارماکولوژیست ها، آناتومیست ها؛ مهندسین، فیزیک دان ها و ریاضی دان ها؛ پزشکان و پیراپزشکان به ویژه فعالان حوزه توانبخشی، روان شناسان، زبان شناسان و ... فراهم آورده است.

خرسندیم که کنگره دانشجویی علوم شناختی بستری را فراهم آورده که دانشجویان و محققان هر یک از حوزه های یاد شده دور هم گرد آمده و ضمن ارائه آخرین دست آورد های مطالعات خود و بحث و گفتگو با یکدیگر، از یک سو این حوزه را در کشور عزیزمان ایران، گامی به پیش برند و از سوی دیگر دسترسی دانشجویان و علاقمندان این مباحث را به صاحب نظران در شاخه های گوناگون این حوزه بین رشته ای امکان پذیر سازند. آشکار است که این مهم جز در سایه همکاری بزرگان این حوزه بزرگ میسر نخواهد شد. در این راستا، ضمن سپاس از تلاش های گسترده اساتید، پژوهشگران و محققان حوزه علوم شناختی، از این عزیزان دعوت می گردد، با مشارکت فعال و ارائه دستاورد های علمی و فن آورانه خود در قالب سخنرانی، پنل، سمپوزیوم و یا کارگاه، ما را در رسیدن به این هدف یاری نمایند. شایان ذکر است، کلیه مقالات این کنفرانس در پایگاه سیویلیکا و نیز پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ((ISC نمایه شده و ارائه دهندگان مطالب از گواهی و امتیازات علمی مربوطه بهره مند خواهند شد.

دکتر علی شهبازی

دبیر علمی اولین کنگره علوم اعصاب شناختی